Esencja funu – Marin Rift Zone 27.5
Czy rower może mieć w DNA wygrawerowane hasło MADE FOR FUN? Owszem. Nie czyni tego jednak napis na ramie, a możliwości jakie on daje jadącemu. Jeśli te zostaną połączone z odpowiednimi umiejętnościami to można z łatwością spodziewać się mieszanki wybuchowej. I to pokazują asy polskiej sceny rowerowej.
W tym sezonie Dawid Czekaj pokazał szerszemu gronu, że slopenduro istnieje i że można z łatwością na takim rowerze wykręcać: front flipy, back flipy, barspiny, tailwhipy, siucide no-handery, manuale i całą masę innego pełnego zajawkowego flow stylu. Nie musisz mieć do takich trików zawieszonej dirtówki, która przy dłuższych dniach spędzonych w bikeparkach może Cię zamęczyć jak mało co.
Jak zwykle sekret tkwi w optymalnie zaprojektowanej geometrii i dobrze „policzonej” kinematyce – więcej o tym przeczytasz tutaj. Dzięki krótkiemu wahaczowi (430 mm) i małemu parametrowi bazy kół (wheelbase) rower jest bardzo zrywny i skoczny. Optymalna progresywna geometria z odpowiednim kątem rury podsiodłowej (seattube angle) dla każdego rozmiaru i proporcjonalnie dobranej długości roweru (Reach) tworzą jeżdżący absolut i generator fanu.
Rift Zone 27.5 to jeden z nielicznych rowerów na rynku, który występuje w rozmiarze ramy XS (13’). Jest to uśmiech w kierunku młodych adeptów kolarstwa, którzy wyrośli już z wersji Junior. Co prawda ten wariant występuje tylko w wersji 1, bo w niej na pokładzie nie ma opuszczanej sztycy. A ta z przyczyn technicznych (gięta rurka podsiodłowa) nie miałaby szansy pracować.
Jak na rozpoczęcie przygody z rowerem zawieszonym to w wersji 1 nie ma biedy. Oba amortyzatory są już oparte o regulację kompresji powietrzem. Z tyłu pracuje X-Fusion O2 PRO R w rozmiarze instalacyjnym 210×50. Co ciekawe Marin oddaje go w ręce użytkownika z dostrojonym customowo „tunem”, czyli ustawieniem pod charakterystykę pracy zawieszenia. Niby mała rzecz, ale jednak jest to przeskok nad konkurencją w tej materii. Zawias ten ma ugięcie 120 mm co w zupełności wystarcza do dobrej zabawy na szlakach i singlach. Z przodu znajdziemy 130 milimetrowego Rock Shox Recona w wersji Silver ze sztywną osią koła w standardzie boost.
Napędzanie w wersji bazowej oddano w ręce klasyka gatunku – układ 1×11 od Shimano Deore z zakresem 11-51T i korbą autorską 32T. Coś co było 5 lat temu nie do pomyślenia, by mogło być w rowerze z tej półki cenowej dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki. Zębatka to projekt Marina w systemie narrow-wide (układ naprzemiennych zębatek: szerokich i wąskich) zapobiegający spadaniu łańcucha. Dodatkowo Marin zaprojektował bardzo stylowy protektor ochraniający chainstay przed obiciem przez łańcuch. Przypomina on panoramę gór patrząc na hrabstwo Marin.
Ciekawostką wprowadzoną od sezonu 2021 jest postawienie roweru na obręczach gotowych do zalania mlekiem. Oznacza to, że w miejsce tzw. fartucha wewnątrz koła wklejona została wkładka uszczelniająca. Pozwala to z łatwością przejść na system bezdętkowy. Wystarczy zainstalować zawór, nalać płyn uszczelniający (zwany potocznie mlekiem) i ruszać w drogę. Opony, które seryjnie siedzą w Rift Zone 1 to Vee Tire Crown Gem 27.5×2.3” gotowe na przyjęcie tego systemu (dopisek Tubeless Ready).
Tylne koło w wersji 1 oparte jest o szybkozamykacz i piastę w rozmiarze 141 mm. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości przejścia na sztywną oś i system boost 12×148. Oczywiście można – tylko trzeba zmienić koło i dokupić oś.
Za bezpieczeństwo odpowiadają spowalniacze od Shimano – model MT201. Podstawa kolekcji i prawdopodobnie jeden z pierwszych elementów, który będzie poddany zmianom. Tutaj ciekawostka – nie trzeba zmieniać całego zacisku, by poprawić wydajność hamowania. Wystarczy zmienić same tarcze i klocki, by te miały większą siłę hamowania.
Kokpit w tym rowerze reprezentuje klasyczną charakterystykę progresywnej geometrii:
- Krótki mostek 35mm
- Szeroka kierownica – 780 mm z lekkim wzniosem 28mm i podniesieniem o 5 stopni i zagięciem do tyłu o 9 stopni
Co nam daje progresywna geometria? Przeczytasz tutaj.
Rift Zone 2 to dokładnie ta sama rama co w wersji 1. Posiada jednak tylko jedno malowanie i lekko wyższy osprzęt od wersji bazowej. To na nim na co dzień jeździ Kamil Kobędzowski.
Tutaj zasadniczą różnicą są:
napęd 1×12 od Shimano
damper od Rock Shox Deluxe Select R Debonair – również poddany ustawieniu pod zawieszenie
sztywna oś tylnego koła w rozmiarze 148 x 12 mm
Amortyzacja spod strzechy FOXa:
- amortyzator Marzocchi Bomber Z2 (tak to marka należąca teraz do FOXa)
- damper FOX Float DPS, Performance, EVOL Air Spring – jak w każdym Rift Zonie z autorskim tunem
Opony Maxxis Assegai o szerokości 2.5 w mieszance MAXX TERRA, EXO. Jedne z najwszechstronniejszych gum na rynku, które nadają się w każdy teren i pozwalające wykrzesać z roweru znacznie więcej
Napęd to cały czas układ 1×12, ale obsługiwany już przez przerzutkę Shimano SLX SGS z mocniejszym sprzęgłem Shadow Plus. Do tego dochodzi również korba FSA Grid z zębatką MegaTooth.
1 komentarz