Jak wybrać rower damski do jazdy w terenie? | MOTOR-LAND

Jak wybrać rower damski do jazdy w terenie?

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
Nie od dziś wiadomo, że rower dla kobiety musi spełniać podstawowe dwa kryteria: ładny i wygodny. O gustach ciężko dyskutować, a designerzy Marina robią wszystko, by ich produkty podobały się wszystkim przedstawicielkom płci pięknej. Za wygodę natomiast odpowiada wiele czynników. Dziś postaramy się omówić wszystkie niezbędne elementy konstrukcji i wyposażenia, by udowodnić, że dobrze zaprojektowany rower damski, to nie tylko nisko poprowadzona górna rura i kolory, które będą podobały się paniom.
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Warto nadmienić, że rower do jazdy w terenie dla kobiety to również:

  • odpowiednia geometria ramy, w której wzięto pod uwagę inne proporcje ciała, niż u mężczyzny
  • rozmiar kół i szerokość opon, by ułatwić pokonywanie odcinków trudniejszych technicznie
  • dedykowany rozmiar siodełka do kształtu kobiecej miednicy

To tylko niektóre z czynników, jakie omówimy w tym wpisie. Mogą Ci one pomóc w znalezieniu optymalnego roweru dla siebie z kolekcji Marina. A dzięki temu będziesz mogła cieszyć się z pokonywania kolejnych kilometrów po lasach, górach i lokalnych ścieżkach rowerowych. 

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Rower damski - jak wybrać rozmiar ramy?

Optymalnie zaprojektowana geometria ramy w rowerze to za mało aby rower był wygodny. Skąd wiedzieć jaki rozmiar dla siebie wybrać, skoro ramy określone są rozmiarami XS, S, M, L. W tym celu warto dokładnie zmierzyć swoją długość nogi.

Jak zmierzyć długość nogi?

Stań na boso na płaskiej podłodze pod ścianą. Weź poziomicę lub książkę w twardej oprawie. Następnie wsuń poziomicę / książkę w pachwinę tak, aby dotykała do ściany za Tobą. Jeśli mierzysz to z użyciem poziomicy, to warto poprosić kogoś o pomoc, ponieważ należy ustawić ją idealnie w poziomie. Wtedy od górnego jej końca należy zmierzyć prostopadle odległość od ziemi. W przypadku książki z twardą oprawą (zakładam, że masz proste ściany w domu) od górnego końca książki poprowadź miarę prostopadle do ziemi. To jest Twoja długość nogi. Do czego Ci się ona przyda? Do znalezienia ramy, która nie będzie na Ciebie ani za mała, ani za duża.

Jak wybrać rower damski do jazdy w terenie? 5

Spójrz teraz w powyższą tabelę (lub jeśli potrzebujesz większych cyfr najdziesz ją na stronie https://www.marinbikes.com/pl/bikes/family/wildcat-trail-wfg) i odszukaj parametr określony literą L, czyli stanover height. Ten wymiar określa wysokość położenia środka górnej rury mierzony prostopadle do podłoża. Twoja długość nogi powinna być dłuższa o około 4-6 centymetrów od tego wymiaru. Dlaczego to ma takie znaczenie? Ponieważ w przypadku zeskoku do przodu podczas jazdy (np. gdy wjedziesz w za dużą dziurę,) Twoje kolana lekko się ugną podczas lądowania na ziemi. Zatem jeśli będziesz mieć rower dobrze dobrany to  się nie poobijasz.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Czym rower damski różni się od męskiego?

Być może zdarzyło Ci się pomyśleć: jaka jest różnica pomiędzy rowerem damskim i męskim poza malowaniem? Czy realnie to nie są takie same rowery tylko w innym malowaniu i z inaczej poprowadzoną górną rurą? Być może u innych producentów tak jest. W Marin linia Wildcat Trail ma dopisek WFG, czyli Women Fit Geometry (z ang. geometria dopasowana do kobiet). Oznacza to kompleksową analizę kobiecej sylwetki w oparciu o biometrykę, która przekłada się na dobór odpowiednich długości i kątów w geometrii ramy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru dla kobiety?

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Spróbujmy teraz porównać widocznego na zdjęciach Wildcata Traila 3 z analogiczny rowerem z  kolekcji w wersji dla panów tj. Bolinas Ridge 2. Zróbmy to dla tych samych rozmiarów ramy i kół, czyli rama M i koła 27,5 https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2022-bolinas-ridge-2-2

ParametrBolinas Ridge 2Wildcat Trail 3
Standover Height706 mm660 mm
Reach460 mm445 mm
Stack590 mm604 mm
Handlebar Width780 mm740 mm
Crank Lenght170 mm175 mm

Prawda, że różnice widać gołym okiem? Jednak może rodzić się pytanie: co oznacza stack, reach, Handlebar Width, Crank Lenght. Jaki wpływ ma to na jazdę? Jak przekłada się na dobór roweru każdy z tych parametrów?

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Zacznijmy od góry tabelki – Standover Height, czyli wysokość tzw. przekroku nad ramą. Jeśli kobieta ma ramę z niżej poprowadzoną górną rurą, to jest to dla niej ułatwienie przy wsiadaniu w sukienkach, spódnicach, ale taż gdy ma z tyłu dziecko na foteliku. Tu nie ma co się dziwić, że środek górnej rury jest niżej. Tak, jak zostało to napisane powyżej – powinien on być kilka centymetrów krótszy od długości nogi.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Reach, czyli zasięg. Jest to efektywna długość górnej rury jeśli jest mierzona na rowerze w pozycji stojącej. Dlaczego stojącej? Bo najciekawsze rzeczy na rowerze w jeździe terenowej robi się na stojąco. A w związku z tym, że kobiety mają przeważnie krótsze ręce od mężczyzn, to i ten parametr musi być mniejszy. Podczas jazdy zależy od niego to, jak bardzo będziesz musiała pochylić się nad kierownicą, by wygodnie i przewidywalnie prowadzić rower – również ze zgiętymi łokciami. Zbyt długi rower może być wręcz niebezpieczny i wprowadzać zagrożenie. Za krótki zaś, sprawi że możesz poczuć się jakbyś zaraz miała przelecieć przez kierownicę, a przecież nie o to chodzi. Pomiędzy teoretycznie takimi samymi rowerami jest różnica na poziomie 15 milimetrów. Czy ma to znaczenie? Kolosalne.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Stack mierzy się podobnie jak reach, tylko, że w pionie. Jest to wysokość kierownicy względem pedałów. I tutaj warto zauważyć, że u kobiety w proporcji mamy zazwyczaj dłuższe nogi od mężczyzn.  I spójrzmy teraz w tabelkę powyżej – różnica to aż 14 milimetrów dla tego samego rozmiaru ramy i koła.

Crank Lenght, czyli długość ramion korby. Tutaj różnica to 5 milimetrów pomiędzy rozmiarami. Przekłada się to na efektywność pedałowania – dłuższą korbą robimy większy obrót. Dobór dłuższej korby ponownie wynika z faktu, że kobiety mają dłuższe nogi od mężczyzn będąc podobnego wzrostu.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Handlebar Width, czyli szerokość kierownicy. Z racji drobniejszej budowy ciała u kobiet kierownica w rozmiarze 78 centymetrów może być za szeroka. Stąd seryjnie zastosowano od razu wersję 74 cm, by obsługa sklepu nie musiała od razu jej przycinać z obu stron. Szerokość kierownicy ma również gigantyczne znaczenie w jakości prowadzenia roweru w terenie. Zbyt wąska kierownica znacznie ograniczy Twoje ruchy podczas jazdy w zakrętach. Z kolei gdyby była za szeroka, to po krótkiej jeździe miałabyś wrażenie obolałych ramion. Jednak kierownica musi być proporcjonalnie dobrana, bo węższa sprawiłaby, że rower prowadziłoby Ci się ciężej. Więcej o tym przeczytasz tutaj w kontekście progresywnej geometrii https://motor-land.com.pl/podstawowe-rowery-trailowe-progresywna-geometria-na-rozpoznanie-apetytu/

Patrząc dokładnie na obie tabele rozmiarów na stronie, można znaleźć jeszcze wiele niuansów, które powinny pokazać Ci na czym polega projektowanie roweru dla kobiety. Nie zapomnijmy o jeszcze jednym szalenie istotnym aspekcie, od którego zależy Twoja decyzja zakupowa w sklepie – dobrze dobrane siodełko. Jeśli jest ono niewygodne przy konkretnym modelu, to od razu ten kandydat na rower dla Ciebie ma pod górkę, by przejść przez selekcję. Prawda?

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Niestety tego parametru producenci nie podają w żadnych tabelach, a powinni. Każde siodełko ma różne długości i szerokości. A damskie i męskie siodełka różnią się w znaczny sposób. Na zdjęciach powyżej jest siodełko Wildcat Trail zaprojektowane z myślą o kobiecej miednicy i innym układzie kości kulszowych. Jego szerokość w najszerszym miejscu to 140 mm, a całkowita długość wynosi 274 mm.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Dla porównania powyżej jest zdjęcie siodełka z Bolinas Ridge 2, którego analogiczne wymiary to: szerokość 145 mm i całkowita długość 263 mm. Czy te milimetry mają znaczenie? Owszem. I to ogromne. Dodatkowo to w Wildcat Trailu jest trochę bardziej płaskie i miękkie. Na tym siodełku poczujesz się dobrze, a jazda będzie pozbawiona jakiegokolwiek grymasu niewygody.

Charakterystyka Marin Wildcat Trail WFG

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Prawdopodobnie czytając ten wpis kilkukrotnie pomyślałaś sobie: gdzie ja mogłabym takim rowerem pojechać? Czy ten rower nadaje się w góry? Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie na pagórki, niewielkie wzniesienia, pola, łąki i okoliczne lasy. Jednocześnie dopisek „trail” w nazwie zobowiązuje do tego, byś swobodnie poradziła sobie na nim na wszelkich trasach typu Singletrack Glacensis. Mowa tutaj o centrach wytyczonych ścieżek leśnych, które wiodą przez góry, ale bez stromych zjazdów. By ułatwić takie eksploatowanie Wildcata Marin zastosował taki niewinny mały i w dodatku zaślepiony otworek w rurze podsiodłowej.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Służy on do rozbudowy roweru o opuszczaną sztycę siodełka. Po jej zastosowaniu wystarczy użyć manetki na kierownicy, po naciśnięciu będziesz mogła opuścić siodełko do samego dołu. Pomoże to podczas jazdy w górach, kiedy dojeżdżając do stromego zjazdu będziesz musiała przenieść ciężar ciała nad tylne koło. Wtedy siodełko nie będzie Ci już przeszkadzać w balansowaniu ciałem nad rowerem. W każdym bardziej zaawansowanym rowerze górskim jest to wręcz wymóg podstawowy.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Dwa rodzaje ram z aluminium: Series 1 i Series 2

Na powyższych zdjęciach widzisz wersję Wildcata z cyfrą 1. Różni się on od wersji 3 (która jest na pozostałych zdjęciach) nie tylko wyposażeniem, ale również rodzajem ramy. Główna i najbardziej zauważalna różnica to poprowadzenie przewodów hamulcowych i linek do obsługi przerzutek pod ramą, a nie wewnątrz. To jest ten niuans estetyczny, na który z pewnością zwrócisz uwagę jak przyjdzie Ci przenieść rower chwytając go od spodu. Wersja 1 posiada podstawowe wyposażenie względem trójki. Jednak od sezonu 2023 pojawiła się jeszcze wersja z cyfrą 2. Jest to model pośredni, na podstawowej ramie, ale już na wyższym wyposażeniu.

Jak wybrać rower damski do jazdy w terenie? 6
Marin Wildcat Trail

Tak prezentują się Wildcaty Traile w wersji 2 dostępne już lada moment w sklepach. Ich szczegółową specyfikację znajdziesz pod linkiem https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2023-wildcat-trail-2

Wszystkie z modeli posiadają po dwie wersje kolorystyczne i każda z nich zawiera dominujący motyw dwóch kolorów, które przechodzą w siebie za pośrednictwem charakterystycznych dla Marina plamek. Tak prezentuje się druga wersja kolorystyczna modelu 3.

Jak wybrać rower damski do jazdy w terenie? 7

A tak druga opcja kolorystyczna modelu 1

Jak wybrać rower damski do jazdy w terenie? 8

Powróćmy do szczegółów wyposażenia wersji z numerem 3. Za komfort jazdy w górach odpowiada amortyzator. W tym przypadku Marin postawił na sprawdzoną konstrukcję SR Suntour XCM o skoku 120 milimetrów z blokadą pracy zawieszenia (ta malutka klameczka na szczycie prawej goleni).

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Dzięki skokowi 120 milimetrów Twoja jazda po górkach, lasach i łąkach będzie bardziej komfortowa. Dłonie nie będą szybko odczuwały zmęczenia, a każda najechana przeszkoda zostanie pochłonięta przez duży skok. W tej klasie rowerów zazwyczaj spotyka się jednak zakres 100 milimetrów. I taki zakres znajdziesz właśnie w wersji 1 i 2. I to jest druga różnica pomiędzy tymi ramami – wersja 3 jest dedykowana do większego skoku amortyzatora i tym samym szukając roweru do bardziej poważnej eksploracji terenu powinnaś wybrać model 3. Jeśli myślisz o bardziej podstawowej jeździe po lokalnych lasach bez pokonywania przewyższeń – wystarczy 1 i 2. Wersja druga zasadniczo wyróżnia się hydraulicznymi hamulcami tarczowymi, które działają efektywniej i z użyciem mniejszej ilości siły względem mechanicznych hamulców (obsługiwanych linką hamulcową).

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Wspomniane powyżej hamulce w modelu 3 dostarczone są przez Clark’s. Jest to marka znana od lat na rynku komponentów rowerowych. Posiadanie hamulców hydraulicznych (czyli w przewodzie hamulcowym jest płyn) pozwala na bardzo płynną regulację siły hamowania.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

W rowerze górskim nie może zabraknąć również opcji zmiany biegów. Tu do dyspozycji posiadamy 2 przełożenia z przodu i 8 z tyłu. Pozwala to swobodnie dopasować obciążenie do jazdy po płaskim, ale również do wspinaczki pod górę.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Mówiąc o rowerze górskim nie sposób pominąć rozmiaru koła na jakim stoi Wildcat Trail. Każdy z modeli jest zbudowany z użyciem średniego rozmiaru koła, czyli 27.5. Pozwala on znacznie łatwiej i przewidywalniej prowadzić rower w terenie – w szczególności w zakrętach. Użyte opony posiadają szerokość 2.25 cala i wyposażone są w lekki terenowy bieżnik. Tym samym nie będą stawiały oporu przy napędzaniu roweru, a zarazem dobrze będą się wgryzały w podłoże zapewniając dobrą i stabilną trakcję w terenie.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Nie zapomniano oczywiście o aspekcie praktycznym. Do roweru z łatwością przykręcisz błotniki i bagażnik tak, by uczynić go codziennym kompanem do jazdy w każdych warunkach lub też by pojechać nim na wyprawę z sakwami.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail
jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Podsumowując

Wildcat Trail stworzony został z myślą o kobietach i zaprojektowany został dla kobiet. Począwszy od sposobu pomalowania każdego z nich do przeanalizowania każdej długości użytej rurki – co do milimetra. Nic tutaj nie jest dziełem przypadku, a Twoja jazda na nim będzie zgodna z hasłem, jakie znajdziesz na kapslu kierownicy, czyli MADE FOR FUN.

jaki wybrac rower damski do jazdy w terenie marin wildcat trail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X