MOTOR-LAND | Skutery, Motocykle, Quady, Rowery, Części zamienne
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 21

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie

Z pozoru dwa bardzo podobne do siebie rowery, a tak wiele je dzieli. Jeśli ktoś popatrzy na specyfikację Marina Nicasio oraz Gestalta to mógłby pomyśleć, że to te same rowery, które różnią się materiałem wykonania ramy. Paradoksalnie w praktyce niewłaściwy wybór pomiędzy tymi dwoma rowerami może mieć spore znaczenie w późniejszym użytkowaniu. Ba – może nawet dostarczyć masy niepotrzebnych rozczarowań. Dlatego wzięliśmy dzisiaj na warsztat te dwie maszyny otwierające cenowo każdą z kategorii.

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 22
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 23

Rama

Stal chromowo – molibdenowa 4130 vs aluminium 6061 w sposobie obróbki Marina określanym jako Series 2. Więcej o tym przeczytasz tutaj: LINK

Jednak sama kultura pracy jest znacznie inna:

Ramy stalowe zbudowane są na smukłych filigranowych rurkach, które pracują względem sztywnego aluminium. Gdyby aluminium gdzieś „pracowało” to w tym miejscu prawdopodobnie nastąpiłyby z czasem pęknięcia. Dodatkowo jeśliby aluminium „pracowało” w ramach przewidzianych przez konkretnego producenta ramy, to musiałby być nałożone na tę aluminiową ramę restrykcyjne limity wagowe dla osoby jeżdżącej.  

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 24
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 25

Nicasio

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 26
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 27

Gestalt Base

Widelec

W Gestalcie nawet widelec jest aluminiowy. W związku z tym (że aluminium jest mniej wytrzymałe od stali) posiada on tylko jeden otwór na każdą stronę do ewentualnego montażu bagażnika. Wiecej o tych różnicach przeczytasz w tym wpisie 

W Nicasio mamy oczywiście stal chromowo-molibdenową 4130 (więcej o właściwościach stali przeczytasz tutaj ) i po dwa otwory na stronę = większa swoboda pakowania się pod bikepacking lub 5 zestawów do instalacji bidonów: dwa na widelcu; dwa w głównym trójkącie i jeden pod ramą. W Gestalcie przykręcisz tylko 2 bidony. Więc pierwsza wskazówka – bikepacking z daleka od cywilizacji będzie znacznie łatwiejszy na Nicasio.

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 24
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 29

Nicasio

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 30
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 31

Gestalt

W przeciwieństwie do Gestalta w Nicasio znajdziesz kable poprowadzone pod ramą. Da się w internecie zauważyć, że mają one stałą grupę więcej zwolenników twierdzących, że:

  • w takim rowerze, można zawsze i wszędzie dokonać naprawy.
  • w rowerze, który ma jeździć z dala od cywilizacji to jedyna słuszna droga.
  • dla mnie zewnętrzne kable to sens funkcjonalności bez estetycznych tyrad. Rower to maszyna, może nie mieć lakieru, a będzie piękna. Piękno ukryte w sensie.

To kolejna wskazówka dla osób myślących o bikepackingu – Nicasio + zewnętrzne prowadzenie pancerzy to łatwiejsza naprawa w każdych warunkach. Jednak myśląc o bikepackingu warto pomyśleć o pokryciu całych linek pod dolną rurą pałnymi pancerzami tak jak w Four Cornersie. Teraz linka w Nicasio pod suportem pracuje na ślizgaczu.

O tym, że Nicasio świetnie sprawuje się w dziczy przekonał się Bushcraftowy, który celowo wybrał tak podstawową maszynę na wypad na dziko do Jordanii na pustynię.

Zakres pojemności opon w ramach w Nicasio i Gestalcie

Nicasio bazowo przychodzi na szosowych slickach. Tyle, że bez problemu pomieści opony 27.5 w rozmiarze 47c – popatrz na filmy Bushcraftowego jak sobie poradził Nicasio Plus w Jordanii

Przez lata słychać było, że Gestalt ma zbyt małe prześwity na opony i błoto. Od sezonu 2023 urósł konkretnie w tym kontekście. Zobacz jak wygląda bazowy Gestalt z kołami z Kentfielda 2 w rozmiarze 700cx40. Jak się okazuje swobodnie wciśniesz tu jeszcze większe gumy (Marin deklaruje do 45mm) lub 40mm + błotniki + miejsce na duże ilości błota przyklejonego do bieżnika.

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 32
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 33
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 34
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 35
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 36

W Nicasio z tyłu zmieści się opona 40mm na kole 700c. Jednak widelec przyjmuje jedynie oponę o szerokości 35mm. Jak widać na zdjęciu ta sama opona z Kentfielda trze w pionie o koronę widelca. Więc myśląc o uterenowieniu Nicasio należy rozważać wariant z kołem 27.5 i bardziej agresywnym bieżnikiem. Co ciekawe koła z Gestalta z oponami 35c „wskakują” idealnie do ramy Nicasio.

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 37
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 38
Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 39

Nicasio oferuje opcję instalacji podnóżka do otworów o rozstawie 40mm. W Gestalcie będzie to znacznie bardziej trudne. Ma to gigantyczne znaczeczenie w bikepackingu, gdyż nie zawsze znajdzie się drzewo/płot/słup (niepotrzebne skreślić) do podparcia roweru. A podnoszenie mocno dociążonego roweru nie jest takie łatwe. Dlatego właśnie Nicasio posiada te otwory na tylnym trójkącie. A jeśli zastanawiasz się gdzie można dostać taki podnóżek to oto ten dedykowany przez Marina. 

Gravel stalowy czy aluminiowy – oto jest pytanie 40

Geometria

Nicasio jest nieco dłuższy od Gestalta.

Jednak Gestalt mimo niżej poprowadzonej górnej rury ma wyższą sterówkę co przekłada się na wyższy parametr stack i większą wygodę.

Gerstalt natomiast w bazie kół jest znacznie dłuższy od Nicasio 1040 vs 1008 w ramie 56cm. Tym samym Nicasio lepiej będzie się prowadził w ciasnych zakrętach oraz dostarczy uczucie większej zrywności.

Jednak kluczowy czynnik w tabeli geometrii Nicasio to fakt, że ramy w tym modelu zaczynają się od 47cm. Tym samym można powiedzieć o rozmiarze juniorskim dla osoby o wewnętrznej długości nogi 72cm.

Chcąc bliżej poznać specyfikację obu rowerów możesz skorzystać z poniższych linków, które dostarczają jeszcze więcej ciekawych danych.

https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2024-gestalt

https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2024-nicasio  

A jeśli jesteś ciekawy ile waży każdy z tych rowerów to zapraszamy do naszego kanału na YouTube, gdzie od jakiegoś czasu wszystkie rowery tu opisane poddane są ważeniu.

Czytając to porównanie, który rower bardziej Cię przekonuje? Na które cechy najbardziej zwracasz uwagę w gravelu:

  • pojemność ramy na opony
  • lepsze możliwości zapakowania sprzętu na ramie + podnóżka
  • a może to stalowa lub aluminiowa rama determinuje Twój wybór?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X