Jakiego quada wybrać? | MOTOR-LAND

Jakiego quada wybrać?

jakiego quada wybrać quad kymco mxu 700

Gdy blisko dwie dekady temu quady dotarły do Polski, były wykorzystywane głównie w celach użytkowych przez funkcjonariuszy straży pożarnej i leśnej czy ratowników wodnych. Z biegiem czasu zaczęły jednak cieszyć się zainteresowaniem użytkowników indywidualnych, którzy zapragnęli mieć quada na własność. Tylko jakiego najlepiej wybrać?

Czym tak właściwie jest quad?

Quady to powszechnie stosowane określenie na czterokołowe pojazdy, które zgodnie z fachową terminologią nazywa się ATV (all-terain vehicle). Ich historia sięga połowy XX wieku, kiedy to zaprojektowano pierwsze pojazdy przeznaczone dla armii. Później quadami zaczęli interesować się cywile – najpierw amerykańscy farmerzy, a po tym, jak popularność zdobyły zawody i pokazy jazdy na quadach, również użytkownicy indywidualni.

Jakiego quada wybrać? 4

Cechą charakterystyczną quadów jest ich konstrukcja. Zawieszenie jest przystosowane do poruszania się nawet po trudnym terenie, a przy tym pojazd pozbawiony jest kabiny. Najczęściej quady są wyposażone w silnik z napędem spalinowym, choć na rynku zaczynają się pojawiać także czterokołowce elektryczne. Kierowca steruje quadem za pomocą kierownicy, gazu i hamulca, siedząc na nim okrakiem – stąd nierzadko pojazd ten jest porównywany do motocykla na czterech kołach.

Rodzaj quadów ze względu na zastosowanie

Zastanawiając się, jakiego quada najlepiej wybrać, warto najpierw poznać podstawowe rodzaje tych pojazdów. Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie, możemy wyróżnić quady rekreacyjne, sportowe oraz przeprawowe. Czym się one charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?

Quady rekreacyjne

Jakiego quada wybrać? 5

Quady rekreacyjne to zdecydowanie najpopularniejsza i najszersza grupa. Zalicza się do niej przede wszystkim pojazdy przeznaczone do codziennego, nieprofesjonalnego użytku oraz do jazdy okazjonalnej. Do tej kategorii należą pojazdy zarówno jedno-, jak i dwuosobowe, najczęściej z napędem na dwa koła (zwykle tylko na tył), o pojemności silnika do 200-300 cm3. Quady rekreacyjne nie sprawdzą się w bardzo trudnych warunkach, ale doskonale nadają się do amatorskich przejażdżek oraz dla osób początkujących, które dopiero odkrywają tajniki techniki jazdy oraz wykonywania podstawowych manewrów.

Quady sportowe

Jakiego quada wybrać? 6

Quady sportowe to modele wykorzystywane przez zawodowców, uczestniczących w zawodach i pokazach jazdy wyczynowej. Tym, co wyróżnia quady sportowe, jest między innymi wzmocniona konstrukcja, odporna nawet na duże obciążenia, napęd na tylna oś oraz manualna skrzynia biegów. Cechą charakterystyczną tego typu pojazdów jest również wysoka pojemność silnika, która z reguły nie jest niższa niż 400-700 cm3. Quady sportowe mogą osiągać wysokie prędkości, zdają egzamin nawet w trudnych warunkach, ale nie są odpowiednie dla osób początkujących, gdyż manewrowanie nimi wymaga sporego doświadczenia.

Quady przeprawowe

kymco mxu 550 quad atv kymco polska motor-land

Quady przeprawowe pod względem parametrów mogą wydawać się bardzo podobne do sportowych – zazwyczaj są wyposażone w napęd na cztery koła, a ich pojemność silnika może wynosi nawet 1000 cm3. Odróżnia je jednak konstrukcja, która decyduje o przeznaczeniu tego typu pojazdów. Quady przeprawowe mają wysoki prześwit i wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu sprawdzają się też w trudnych warunkach. Są to pojazdy niezwykle wszechstronne, które są wykorzystywane do pracy w rolnictwie, leśnictwie, ratownictwie czy podczas amatorskich rajdów. Co jednak bardzo istotne, quady przeprawowe mają napęd na tylną oś oraz dołączany napęd na przednią oś z możliwością blokady mechanizmu różnicowego. To rozwiązanie pozwala na jazdę w trudnym grząskim terenie. Napęd na cztery koła wymaga mocniejszych silników. Praktycznie napędy 4×4 spotyka się w quadach o pojemnościach powyżej 400cm3.

Podział quadów ze względu na pojemność silnika

Inny podział quadów, który w znacznym stopniu pokrywa się z powyższym, uwzględnia pojemność skokową silnika pojazdu. Mając na uwadze to kryterium, wymienia się między innymi pojazdy o pojemności skokowej:

  • 50-100 cm3 quady dla dzieci i młodzieży
  • 150-300 cm3 – quady rekreacyjne które mogą swoim wyglądem przypominać modele sportowe lub przeprawowe
  • 500 oraz 700 cm3   w tej kategorii pojemnościowej mieszczą się quady  użytkowe przeprawowe sportowe

Quady o pojemności silnika 150-300 cm3

Świetną propozycją quada o pojemności silnika do 300 cm3 jest model Kymco New MXU 300, który stanowi nowy, podstawowy model w gamie pojazdów tego producenta. Pojemność skokowa w pojeździe wynosi 271 cm3, a moc silnika 21,8 KM, co w połączeniu z trwałą i wytrzymałą konstrukcją oraz kompaktowymi rozmiarami czyni ten model niezawodnym narzędziem do zabawy i pracy. Model ten wyposażony jest we wtrysk paliwa który gwarantuję łatwiejszy rozruch, daje większą moc i niższe spalanie. New MXU 300 ma automatyczną przekładnie CVT z dwoma biegami do przodu i oczywiście biegiem wstecznym. Dwa biegi do przodu H-szybki i L-wolny dają możliwość szybszej jazdy po płaskim terenie oraz na biegu L podjazdy pod strome zbocza. Podobne parametry oferuje quad Kymco MXU 300R który prostszą wersją poprzednio omawianego modelu. Jest on przeznaczony dla klientów którzy cenią proste konstrukcje i klasyczny wygląd. Oba MXU 300 mają ten sam silnik , zawieszenie i ramę z tym wyjątkiem że model R ma zasilanie silnika gaźnikiem.

Choć quady sportowe z reguły mają wysoką pojemność silnika, to model o tego typu stylizacji można znaleźć także w tej grupie pojazdów o pojemności 300cc. Takim quadem jest Kymco Maxxer 300, który jest wyposażony w jednocylindrowy silnik o pojemności 271 cm3 o maksymalnej mocy 20,4 KM. To lekki, kompaktowy i zwrotny pojazd o nieco agresywnym, sportowym designie, który dostarczy dużo zabawy podczas off-roadowych wycieczek. Automatyczna przekładnia CVT sprawi, że już po pierwszych godzinach jazdy nawet początkujący użytkownik poczuje się pewnie w terenie. Napęd z silnika w tym modelu przekazywany jest przy pomocy łańcucha co znacznie obniża wagę pojazdu.

Quady o pojemności silnika do 500 cm3

kymco mxu 550 quad atv kymco polska motor-land

Poszukujący quada do zadań specjalnych z pewnością powinni poznać Kymco MXU 550i. Model napędzany jest silnikiem o pojemności 501 cm3 oraz mocy 30,4 KM doskonale poradzi sobie w każdym terenie i każdej sytuacji. Wykorzystanie pojazdu nawet w trudnych warunkach umożliwia też jego konstrukcja – Kymco MXU 550i ma napęd na cztery koła, niezależne zawieszenie oraz automatyczną skrzynię biegów z reduktorem czyli wszystko co powinien mieć nowoczesny quad przeprawowy. Opony z drobniejszym bieżnikiem są cichsze na twardszej nawierzchni. Model ten posiada kilka praktycznych schowków w których zmieszczą się najpotrzebniejsze rzeczy. Fabrycznie montowana wyciągarka może przydać się w awaryjnych sytuacjach. 

Quady o pojemności silnika do 700 cm3

Z kolei wymagania użytkowników, którzy poprzeczkę stawiają naprawdę wysoko, spełni quad Kymco MXU 700. Model wyposażony jest w silnik o pojemności 695 cm3 oraz mocy 39 KM. Napęd na koła jest przenoszony za pomocą bezstopniowej przekładni CVT, pozwalającej na wybór trybu pracy 2WD lub 4WD (napęd na dwa lub cztery koła). Pojazd ma niezależne zawieszenie oraz wspomaganie kierownicy, które docenią zwłaszcza kierowcy poruszający się w trudnych warunkach. Mocne bagażniki umożliwiają przewożenie większego bagażu oraz montaż akcesoryjnych kufrów. Fabrycznie montowane orurowanie zabezpiecza osłony i oświetlenie przed uderzeniami gałęzi. Dla pasażera producent przewidział podwyższone siedzenie i wygodne oparcie. Pomimo dużej mocy i niemałych rozmiarów wg. opinii użytkowników MXU 700 świetnie sobie radzi w trudnym terenie gdzie często zbyt duża waga i wielkość nie pomagają.   

To jakiego quada wybrać?

Na to pytanie trudno udzielić jednej, a zarazem prawidłowej odpowiedzi. Kluczowe przy podejmowaniu decyzji powinno być zatem określenie indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a także poziom posiadanych przez kierowcę umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X